logo.png

جلسه شورای عشایر استان سمنان برگزار شد.

با توجه به نزدیکی کوچ پاییزه عشایر و ضرورت هماهنگی بین دستگاه های اجرایی خدمات رسان به این قشر جامعه، جلسه شورای عشایری استان به ریاست هاشمی ، استاندار سمنان ، روز دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ در محل سالن جلسات یادگار امام(ره)‌ استانداری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان سمنان، سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار سمنان، روز دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ در جلسه شورای عشایری استان با بیان اینکه عشایر در چرخه اقتصاد و تولید، نقش تاثیرگذاری را ایفا می کنند، گفت: به منظور رسیدگی بهتر در زمانبندی مشخص به مطالبات عشایر استان، کمیته ای ویژه ‌پیگیری مسائل و دغدغه های عشایر استان با حضور مدیران مربوطه در استانداری تشکیل خواهد شد.
وی افزود: دولت، امروز دولت جهادی و میدانی است و به مباحث مردم توجه جدی دارد، لذا پسندیده نیست که امروز مدیران استان در انتظار ۱۵ درصد اعتبارات تملک دارایی باشند و باید تلاش ویژه و میدانی برای جذب اعتبارات در سطح ملی را در دستور کار قرار دهند.
هاشمی با بیان اینکه استان سمنان، استان دامداری، کشاورزی، صنعت و گردشگری است، تاکید کرد: ما مقید به ساعات اداری نیستیم، امروز کشور در جنگ اقتصادی به سر میبرد و لازم است تا به صورت ویژه و میدانی، مباحث عشایر که در این شرایط سخت به امر تولید میپردازند، پیگیری و برطرف شود.
وی ادامه داد: در بحث اعتبارات تملک دارایی استان، مبلغ اعتبار در نظرگرفته شده در سال جاری نسبت به گذشته رشد داشته و از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به ۱۵ میلیارد تومان افزایش یافته که نیاز است تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در این میان توجه ویژه ای به حوزه عشایر و مباحث مرتبط با آنان داشته باشد.
هاشمی خاطر نشان کرد: تامین علوفه، مباحث اداری، دغدغه های آبرسانی و تامین تانکر آبرسانی، خرید تضمینی دام، بازگشایی راه های عشایر و مسائل مرتبط با جابجایی دام، از جمله مباحثی است که باید به صورت ویژه در کمیته پیگیری امور مرتبط با عشایر بررسی و برطرف گردد تا حمایت های لازم برای تقویت تولید عشایر محقق شود.
استاندار سمنان با بیان اینکه امر تولید، تنها شامل تولیدات مرتبط با بخش صنعت در استان نیست، تولید عشایر، دامداران، کشاورزان و حوزه گردشگری را نیز از تولیدات مهم استان برشمرد و ضمن تاکید بر حمایت از این تولیدات، گفت: عشایر ما نباید دغدغه ای جز مباحث قشلاق و ییلاق و تردد داشته باشد تا بتواند به بهترین ‌نحو ممکن، به بحث تولید بپردازند؛ لذا مدیران لازم است تا تمام توان خود را در بررسی، پیگیری و رفع دغدغه های این عزیزان به کار گیرند.

در این جلسه که شماری از مدیران کل استانی و نمایندگان عشایر استان نیز حضور داشتند، پس از گزارش علی اصغر جلالی، سرپرست اداره کل امور عشایر استان از وضعیت عشایر استان و خدمات ارایه شده و نیازهای آتی این جامعه، نمایندگان عشایر استان نیز به بیان مشکلات خود پرداختند که اهم مباحث مطرح شده توسط نمایندگان عشایر استان به شرح ذیل ذکر شد:

همه‌ نهادها و موسسات باید به صورت جدی در بحث مشکلات عشایری ورود کنند،

تقاضا داریم تا تعیین خسارت وارد شده به عشایر، به صورت‌ میدانی و بسیار دقیق محاسبه و ارزیابی شود،

در مسیر کوچ زمستانه، برای جلوگیری از ‌کوچ ‌ماشینی، نیاز است تا آب و علوفه در دسترس عشایر استان قرار گیرد،

نظارت بر نحوه تعیین قیمت کرایه حمل و نقل و‌جابجایی دام ها در فصول کوچ،

اختصاص و تامین ‌نهاده برای فصل زمستان برای دام های عشایری،

خرید تضمینی دام مازاد،‌ تامین‌علوفه، تسهیلات بانکی و آبرسانی به مناطق قشلاقی

تاکید بر خرید تضمینی بّره به عنوان مهم ‌ترین و اصلی ترین تولید عشایر،

تورم و افزایش هزینه های نگهداری دام‌.

-->

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس
ایران-سمنان -بلوار بسیج- ساختمان شماره 2جهاد کشاورزي
شماره تماس
33440275 (023)
33440670 (023)
پست الکترونیک
Ashayer.semnan@iran.ir

شبکه های اجتماعی

Search